Mustafa Everdi

06 Haziran 2011 Pazartesi 18:45 DİĞER KÖŞE YAZILARI

GÜNEYSINIR ÖZLEMİ

GÜNEYSINIR ÖZLEMİ

 

Mustafa Everdi

Zaman ne çabuk geçiyor. 

Güneysınır’dan ayrılalı beş ay oldu. Nevşehir Kozaklı beni bağrına bastı. Güneysınır gibi nazikçe bağrına basmadığı için birkaç kaburgam kırıldı. Olsun sevgiden ve hüsnü kabulden diye katlanıyoruz. (Burası ironi ve espridir, Kötüye bi şey olmaz; turp gibiyim evvelallah-geçmiş olsun mesajı için zahmet etmeyiniz.) 

Güneysınır benim soğuk esprilerime alışkındı. Anında tepki verirdi. Burada espri yapıyorum; gülen olmayınca akşam evde kendim gülüyorum. Yoksa boşa gidecek. 

Selam vermek;  benden emin olabilirsin, demek. 

Burada selam vermek gibi bir yorgunluğa kimse katlanmak istemiyor. Ya da “Müdürler” selam vermez; verirse bir ceza keser mutlaka diye bakılıyor. Selam beklemeden savuşmaya niyetleniyorlar. Ben onları apansız ve aniden yakalıyorum. Selamünaleyküm! 

Özellikle selam veriyorum.  Artık alışmaya başladılar. Şimdi geçeceğim yollarda 50 metreden selama hazırlanan “selam müritlerim” var. Onlara selam vermek için yolu uzatıyor; önlerinden geçmek için kutsal virajlar alıyorum. Allah var, onlar da bu selamı alabilmek için işlerini güçlerini bırakıyorlar. Benim yolumu gözlüyorlar. 

Bu nedenle; Güneysınır Hükümet Konağını özlüyorum dersem yalan olacak; burada işler yolunda, kazanıyoruz Allah’a şükür. Güneysınır mahrumiyet bölgesiydi. Burası aç açık değiliz şükür makamında. Özlediğim anılar var Güneysınır’da; özellikle bisiklete binmeyi. Burası engebeli; arazi eğimli bisiklete binmek için  uygun değil. Ev de Noterliğe yakın. Bu nedenle yürümek nimetinden bile mahrum kaldım.  

Havalar soğuk; yoksa Güneysınır’daki yürüme alışkanlığını sürdürmem gerekiyor ama bu sene havalar da müsait değil. 

Burada keçi eti bulmak da mümkün değil. Bu nedenle koyunla idare ediyoruz; ama ben de bir haller meydana geldi. Koyunlar gibi bel bel bakıyor; bir atalet içinde oturmakla yetiniyorum. Güneysınır dağları, Göksu bizi yerimizden kaldırıyor bir dinamizm veriyordu. Atak ve çevik olmayanlar Güneysınır arazisinde yürümeyi bile zor başarırdı. Biz de Güneysınır coğrafyasında hızlı ve seri davranmak zorundaydık. Göksu’ya bir gidip geliyor; bütün dünyada otomobil sürebileceğim güveni ile dönüyordum. O yollar tecrübe kazanmak için sürprizlere açıktı. 

Burada kilometrelerce yol yapıyorsun; sanki bozkırın ortasında kaybolmuşsun. Ne bir iz: ne tepe ne bir vadi ve ırmak. Ufkumuz bozkırın gri atmosferinde  uzayıp gidiyor. 

Kozaklı Konyalı sivil toplum örgütlerinin toplantı mahalli. Bu  nedenle kaplıca otellerimizde Konyalıları görüyoruz. Güneysınır Özlemini gidermeye çalışıyoruz.  

Güneysınır’ın işleri ise emin ellerde. 

O nedenle beni özlemeseler de benim muhabbetim sürüyor Güneysınır’a. 

Bu yazı bu muhabbetin ilanı bir bakıma. Herkese selam. Dua.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Mustafa Everdi - 20 Haziran 2011 Pazartesi 10:19
    Son mohikan; Güneysınır'ın güvenliğini türünün en son ve güzel örneği olarak geçiren mahalemizin bekçisi, Güneysınır'ın muhtarı son Mohikan'a selamlarımı sunar; kendisine ailesine mutluluk esenlik ve başarılar dilerim.Mustafa Everdi
  • SON MOHİKAN - 18 Haziran 2011 Cumartesi 07:30
    Kolay gelsin müdürüm ve aleyküm selam selam konusunda elçilik yaptığın için size müteşekkiriz sayın müdürüm.Güneysınır bildiğiniz gibi yine ak partiye il geneli rekor oy,gelenler gidenler,ölenler,kalanlar avrupalılar yerliler v.s yani değişen fazla bir şey yok sizin eksikliğiniz dışında ama ne yaparsın doğduğun yer değil doyduğun yer demişler hani.Kendinize iyi bakın ALLAHA emanet olun saygılar selamlar.SON MOHİKAN...
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8374     EURO 6.5640     IMKB 96158     ALTIN 240,211    
Süper Lig
1.Lig
*KONYA
16 nisanda tercihiniz nedir?